Mai rohanó világunkban egyre elterjedtebbek a mozgásszervi problémák, és a különböző degeneratív gerinc betegségek (ízületi fájdalmak, kopások, meszesedések, porckorong problémák stb.). Fájdalmaink többnyire annak köszönhetők, hogy egyre jobban kihasználjuk és elhanyagoljuk a testünk. Keveset mozgunk, vagy éppen megerőltetjük magunk. A táplálkozásunkra nem fordítunk megfelelő figyelmet. Többnyire alacsony beltartalmi értékű ételeket fogyasztunk. Figyelmen kívül hagyjuk a folyadékbevitelt, és ami még talán ennél is fontosabb nem pihenünk eleget.

Természetesen sokat lehetne beszélni a fenti témákról,

de nézzük meg a legfontosabb kiváltó okokat. Civilizált társadalmunkban gyakran végzünk ülőmunkát az irodában vagy az autóban, illetve megterhelő fizikai munkát. Ülés közben nehéz hosszú órákon át a gerinc számára ideális testhelyzetben maradni. Idővel óhatatlanul előrehajolunk, ami kényszertartást, a gerinc egyensúlyának megbomlását eredményezi. Ez az állapot az izmok görcsös megfeszüléséhez vezet, ami számtalan fájdalom és degeneráció okozója lehet.

A feszült izmokban csökken a vérkeringés, az oxigénellátás romlik, a sejtek anyagcseréje lelassul, és salakanyagok halmozódnak fel. Ez az állapot fájdalmak kialakulásához vezet. Nézzük meg, mi történik, ha nem figyelünk a testtartásunkra számítógépezés közben: röviddel a leülés után hanyag tartást veszünk fel, a hátunk domborúvá válik, a vállaink előreesnek, az elülső deltaizmok és mellizmok megfeszülnek, miközben a hátizmok megnyúlnak és elernyednek. Ez túlterheli a trapézizom felső és középső részét, valamint a fejbiccentő izmokat, amelyek emiatt rövidülnek.

Az előreesett testtartás következtében a test középvonala előrébb kerül, a csigolyákra ható terhelés eloszlása megváltozik. A csigolyák hátsó szalagjai megnyúlnak, ami lehetőséget ad a porckorongsérv kialakulására. Kezdetben protrusió vagy prolapsus, majd később discus hernia, rosszabb esetben kiszakadt sérv (hernia ruptura) alakulhat ki. A gerinc egyensúlyának megbomlása azonban már évekkel a sérv kialakulása előtt rendszeres vagy időszakos fájdalmak formájában jelezheti a problémát.

A kényszertartás nemcsak ülő, hanem álló munka során is kialakulhat. Fizikai munka esetén is előfordul, hogy hanyag testtartást veszünk fel, ami szintén megbontja a gerinc statikáját, megváltoztatva annak természetes görbületeit. Ez túlterheli a csigolyákat, csökkenti a porckorongok víztartalmát, és az ízületek fokozott kopásához vezet.

Előfordulhat, hogy valaki rendszeresen sportol, és látszólag egészséges életet él, mégis fájdalmakat tapasztal. Ennek oka gyakran a gerinc állapotában keresendő, például gerincferdülés vagy veleszületett anatómiai eltérések miatt. A túlzott mozgás vagy sport további terhelést jelenthet az érintett területre, ahol a probléma előbb-utóbb felszínre kerül.

A GVT (gerincterápiás módszer) során célom a gerincegyensúly helyreállítása, a test szimmetriájának javítása, az izmok lazítása, a rövidülések és ízületi blokkok oldása. Az izmok nyújtásával lehetővé válik a vér szabad áramlása, ami elősegíti a sejtek regenerációját és a megfelelő anyagcserét.

Tanulmányaim

  • 2002-2006: Eger, Eszterházy Károly Főiskola, Testnevelő tanár
  • 2006-2008: Budapest, Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Kar, Testnevelő tanár, Életmód szaktanácsadó
  • 2008-2009: Budapest, Egészségügyi Továbbképző Intézet, Akupresszőr-Természetgyógyász
  • 2014: Hódmezővásárhely, Yumeiho ®  Japán masszázsterápia 1-2. Diploma
  • 2014: Budapest, Hormonegyensúly tanácsadó
  • 2015: Budapest, Yumeiho ® Japán masszázsterápia 3. Mesterfokozat